Rola geodety na budowie

ślejszych granic linearnych. Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano już w XII wieku w formie publicznej (tzw. ujazd, objazd), kiedy to panujący lub jego wysłannik oficjalnie obchodził lub objeżdżał granice, zlecając umie

Rola geodety na budowie

W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania

W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania ziemi granice miały tendencje do przechodzenia od pasów rubieżnych do coraz ściślejszych granic linearnych. Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano już w XII wieku w formie publicznej (tzw. ujazd, objazd), kiedy to panujący lub jego wysłannik oficjalnie obchodził lub objeżdżał granice, zlecając umieszczanie w wyznaczonych miejscach znaków granicznych. Ujazdy pojawiły się w okresie umacniania prawa własności ziemi oraz zanikania połaci ziemi nie eksploatowanej. Jeśli przebieg granicy nie pokrywał się z żadną naturalną wyodrębnioną formą terenową, tam zachodziła potrzeba wyznaczenia jej w sposób sztuczny. W tym celu np. ryto znaki na drzewach i kamieniach, splatano korony drzew, wkopywano drewniane pale i kamienne słupy, usypywano stożki ziemne lub kamienne, ustawiano głazy, kapliczki i krzyże. Bywało, że przebieg granicy utrwalano w ludzkiej pamięci specjalnymi ceremoniami, bo nie zawsze na okazję jej wytyczenia sporządzano dokument.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Mierzymy odległość

Geodeci w swojej pracy wykorzystują przeróżny sprzęt do wykonywania pomiarów odległości. Jednym z popularniejszych jest tzw. Tachimetr elektroniczny, który służy do pomiaru odległości oraz kątów poziomych i pionowych. Stosuje się również inne dalmierze oraz urządzenia odczytujące aktualną pozycję urządzenia poprzez sygnał GPS.

Taka elektronika bardzo ułatwia wykonanie dokładnego pomiaru nawet w trudnym, nierównym terenie. Jednak mimo pewnych ułatwień technologicznych, wykonywanie pomiarów wymaga bardzo dużej dokładności przy jego wykonaniu.


Geodeta przy budowie

Gdy chcemy wybudować dom lub jakąś inną nieruchomość niestety musimy skorzystać z usług geodety. Bez niego nie otrzymamy z urzędu miasta pozwolenia na wykonanie budowy .Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić geodeta przy nowej realizacji jest stworzenie wstępnego projektu realizacji, która obejmuje naszą działkę i przylegające oraz budynek, który ma powstać.

Dopiero wykonanie takiego projektu umożliwia otrzymanie wstępnego zezwolenia na budowę. W dalszych etapach wizyta geodety będzie konieczna między innymi na końcowe pomiary powykonawcze.



© 2019 http://posrednik.walbrzych.pl/