Oszczędzanie wody - kilka porad
Płacisz wysokie rachunki za wodę i myślisz, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest parę łatwych sposobów.
Tylko jeżeli zużycie wody wydaje ci się zbyt wysokie, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Bywa się również, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.
Ale jeśli wszystkie instalacje są szczelne i woda nie odpływa sobie do cudzego kranu, to trzeba jeszcze skontrolować parę rzeczy.
Miejscem gdzie bardzo dużo wody zużywamy jest toaleta. Sprawdź, czy masz oszczędną spłuczkę, lub czy może woda ucieka do muszli cały czas? To bardzo często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go wymienić samodzielnie. Jednak być może, trzeba niestety zafundować sobie nowy sanitariat.
Ważna jest także sprawność i energooszczędność urządzeń AGD - pralki i zmywarki. Dobra sprzęt zużywa zauważalnie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna posiadać automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.
Studnia głębinowa - czy warto?
Woda z wodociągów często jest bardzo droga, a w wielu lokalizacjach tej opcji zwyczajnie nie ma. Czy wyjdzie korzystniej wiercić studnie i używać takiej wody? Cóż - dobre pytanie.
Zrobienie studni głębinowej to spory koszt, wymaga także uzyskania pozwolenia na budowę. Jest dość niemało formalności do załatwienia. Tylko czy studnia głębinowa to jedyna możliwość? Może wystarczy tradycyjna? Cóż\Hm, do celów higienicznych/gospodarczych może wystarczyć. Tylko picie takiej wody niesie ze sobą duże ryzyko - warto wykonać badanie takiej wody, można ją także uzdatniać.
Zasadniczo, woda ze studni to często jedyna możliwość. Wywiercenie studni kosztuje, ale nie musimy płacić rachunków. Nie zapominajmy, że trzeba też taką wodę ogrzać. Do wyboru mamy kilka możliwości - gazowe ogrzewacze (lub piec dwu-funkcyjny, który równocześnie ogrzewa nasz dom), lub elektryczne. Z zasilanych prądem możemy wybrać bojler, lub ogrzewacz przepływowy. Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Ogrzewać można też z C.O - płaszczem wodnym pieca, lub kominka. Dobrze jest poznać wady i zalety wszystkich rozwiązać, zanim jakieś wybierzemy.
Separator tłuszczu - definicja
Separator (osadnik) ? urządzenie służące do oczyszczania ścieków przed wprowadzeniem ich do sieci kanalizacyjnej.
Separatory tłuszczu:
Zastosowanie:
Stosuje się je w restauracjach, barach, stołówkach, kuchniach, masarniach oraz w zakładach mięsnych i przetwórstwa spożywczego oraz wszędzie tam, gdzie występują ścieki technologiczne z zwiększonym stężeniem tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.
Działanie:
Działanie separatora tłuszczu oparte jest na zjawisku grawitacji ? różnica gęstości sprawia, że ścieki zawierające ciężkie substancje opadają na dno, natomiast lekkie substancje, tj. oleje i tłuszcze zwierzęce flotują na powierzchnię wody. Z tego względu separator składa się z dwóch części (osobnych lub zintegrowanych zbiorników): osadnika i separatora właściwego.
Dobór:
Dobór wielkości urządzenia powinien bazować na jakości i ilości doprowadzanych ścieków, biorąc pod uwagę:
- maksymalny przepływ ścieków
- temperaturę ścieków
- gęstość tłuszczów i olejów podlegających separacji
- wpływ używanych środków wspomagających zmywanie
Szczegółowy opis doboru separatorów tłuszczu przedstawia norma PN-EN 1825.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Separator_(kanalizacja)