Co zrobić przy nagłym bólu zęba?

więc w czasie, kiedy gabinety dentystyczne są zamknięte. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po domowe środki radzenia sobie z bólem. Zdarza się jednak, że sprawa jest znacznie poważniejsza, a zwykła tabletka przeciwbólowa nie

Co zrobić przy nagłym bólu zęba?

Pogotowie stomatologiczne ? co to jest?

Nagły ból zęba może przytrafić się w najmniej odpowiednim momencie. Nierzadko dolegliwości zaczynamy odczuwać podczas weekendu albo świąt, a więc w czasie, kiedy gabinety dentystyczne są zamknięte. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po domowe środki radzenia sobie z bólem. Zdarza się jednak, że sprawa jest znacznie poważniejsza, a zwykła tabletka przeciwbólowa nie pomaga. Właśnie wtedy warto skorzystać z pomocy pogotowia stomatologicznego, które działa przez 24 godziny na dobę w niemal każdym dużym mieście Polski. To proste rozwiązanie sprawia, że pacjent nie musi cierpieć czekając na otwarcie gabinetów dentystycznych.


Co to jest ząb mądrości?

Zęby mądrości (łac. dens serotinus, pot. "ósemki") ? zwyczajowe określenie trzecich zębów trzonowych u człowieka. Człowiek ma cztery takie zęby ? są one ostatnimi zębami z każdej strony, zarówno w szczęce, jak i w żuchwie.

Okres ich wyrzynania się jest bardzo różny ? najczęściej przypada między 17. a 21. rokiem życia, czasem jednak może trwać nawet do 40. Wyrzynaniu się zębów mądrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, mogą wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka.

Są one najbardziej narażone na próchnicę ? zarówno ze względu na trudny dostęp do nich szczoteczką do zębów, jak i zaleganie w ich okolicach pokarmu. Ponadto biorą mały udział w rozdrabnianiu pokarmu, za to mogą wystawać pod innym kątem niż linia pozostałych zębów. Z tych wszystkich powodów panował niegdyś wśród dentystów pogląd, iż zęby te należy zawsze usuwać, jako mało przydatne człowiekowi, a niosące z sobą dużo różnych problemów. Obecnie odchodzi się od tego typu praktyk.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%85b_m%C4%85dro%C5%9Bci


Ubytki w protezie dentystycznej

Uszkodzenie protezy wcale nie należy do rzadkości. Sytuacja z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych ? nie tylko znacznie obniża komfort i samopoczucie, ale niekiedy może nawet utrudnić normalne funkcjonowanie. Zdarza się, że niektórzy próbują naprawić protezę w warunkach domowych wykorzystując w tym celu łatwo dostępny klej szybkoschnący. Jest to błąd! Tego typu kleje zawierają często toksyczne substancje, dlatego używanie ich do klejenia protezy może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji to skorzystanie z pomocy specjalisty protetyka. Można też udać się na pogotowie stomatologiczne, zwłaszcza jeśli problem z protezą dentystyczną pojawił się późnym wieczorem, podczas weekendu, czy też w inne dni wolne od pracy.



© 2019 http://posrednik.walbrzych.pl/